Vyhľadávanie

Zistite fakty pri príležitosti Národného dňa kávy. Pri príležitosti Medzinárodného dňa kávy (29. septembra) sme sa opýtali Fridy Harju, odborníčky na výživu z aplikácie Lifesum (www.lifesum.com), ako začleniť svoje obľúbené latte, americano alebo flat white do zdravého životného štýlu.
Podľa prieskumu Britskej kávovej asociácie sa len v Spojenom kráľovstve dnes vypije približne 55 miliónov šálok kávy. Často sa zdá, že rady o tom, koľko kávy piť a kedy si ju dať, sú zmätočné - Frida preto na základe najnovších výskumov pre nás užitočne zvážila zdravotné prínosy a riziká.  Toto nám povedala:

Kontrola porcií

Káva, ak sa pije s mierou, môže skutočne povzbudiť váš mozog tým, že zlepší vašu koncentráciu, ako aj poskytnúť antioxidanty, ktoré pomáhajú vášmu telu bojovať s chorobami. Švédski vedci totiž zistili, že pitie mierneho množstva kávy môže znížiť riziko cukrovky 2. typu, ischemickej choroby srdca, mŕtvice a ďalších kardiovaskulárnych ochorení. Množstvo "miernej" kávy sa u jednotlivých ľudí líši - podľa odporúčaní je prijateľné množstvo 3-5 šálok kávy denne. Niektorí ľudia však môžu byť menej citliví ako iní a váš príjem v rámci usmernenia by mal vychádzať z osobných preferencií a tolerancie kofeínu.

Ak skonzumujete príliš veľa kávy za deň, môže vám to spôsobiť triašku, problémy so spánkom alebo pocit stresu. Káva je vysoko návyková - síce sa po nej cítite čulejší, ale keď adrenalín z kávy vyprchá, budete sa cítiť dvakrát tak unavení ako predtým. Tento jav sa nazýva adrenalínové vyčerpanie, ktoré vás následne prinúti siahnuť po ďalšej šálke.

Viac sa dočítate na stránke: nastip.sk