Vyhľadávanie

Kovbojský klobúk

Odkiaľ prišiel nápad na kovbojský klobúk? Na túto otázku existujú tri odpovede, pričom každá z nich je provokatívnejšia ako predchádzajúca.

Učebnicovou odpoveďou je, že John Batterson Stetson vynašiel kovbojský klobúk v 60. rokoch 19. storočia po tom, čo sa pripojil k zlatej horúčke v Colorade. Stetson, syn klobučníka, si všimol, že na Divokom západe chýba pokrývka hlavy na mieru. V tom čase mali kovboji na výber plstené klobúky, kože z medvedíka čistotného alebo derby. Žiadna nebola ideálna pre život, v ktorom sa dážď, vietor, prach, slnko a chlad striedali v muky. Stetson teda zošil kožušinové plsti, aby vytvoril klobúk so širokým okrajom a vysokou korunou. Vyzeralo to smiešne, ale bolo to tuhé, vode odolné a chladivé. Predával ho ako „Šéf plání“ a Západ to vzal útokom.

Odpoveď číslo dva: Faktom je, že The Boss of the Plains vôbec nevyzeral ako kovbojský klobúk, aký poznáme dnes. Koruna bola jednotná kupola bez vrcholov alebo preliačin. Okraj bol plochý, bez zvinutých okrajov. Takže Stetson nevynašiel kovbojský klobúk – kovboji ho musia mať.

Viac sa dočítate na stránke: obchodprekone.sk