Vyhľadávanie

Na prvý pohľad sa môže zdať, že prútený a ratanový nábytok sú rovnaké, že jeden z nich môže byť alternatívny názov používaný na predaj repliky výrobku. Nie je to však striktne pravda. V skutočnosti je veľmi častým omylom zamieňať jedno za druhé. Aby sme pochopili rozdiel medzi prúteným a ratanovým nábytkom, treba materiály preskúmať trochu podrobnejšie. Aký je teda rozdiel medzi ratanom a prútím? Čítajte ďalej a dozviete sa viac

Čo je to ratan?

Celkovo je na svete k dispozícii takmer 600 druhov ratanu. Ratan, ktorý sa väčšinou vyskytuje v horúcich tropických oblastiach Afriky, Ázie a Austrálie, má vzhľad podobný viniču a jeho priemer sa pohybuje v rozmedzí 1 až 3 palcov.

Po odstránení šupky sa odhalí pevný, ale pružný materiál, ktorý sa dá následne vypliesť do požadovaného tvaru. Ratan je ideálny na výrobu domáceho nábytku vďaka svojmu príjemnému, prírodnému vzhľadu a pevnej a odolnej povahe.

Existuje celý rad rôznych druhov ratanu, od jednoduchých stoniek až po zoskupené a nízko alebo vysoko sa šplhajúce palmy. Niektoré varianty môžu dokonca rásť až do výšky 100 mm. Univerzálnosť ratanu je taká veľká, že v roku 2010 sa talianskemu vedcovi dokonca podarilo z ratanového dreva vytvoriť kosť takmer identickú s ľudským tkanivom. V súčasnosti to pokročilo do takej miery, že sa vykonávajú testy, aby sa zistilo, či by to mohla byť životaschopná umelá náhrada kostí.


Čo je to prútie?

Prútie je technika tkania, ktorá sa používa na výrobu nábytku už tisíce rokov. Historici dokonca zistili, že sa prvýkrát používalo v starovekom Egypte, kde ho civilizácie používali na výrobu košov, debien a ďalších predmetov.

V súvislosti s prúteným tkáčskym materiálom často dochádza k nedorozumeniam, najmä preto, že výrobky sa predávajú a označujú ako "prútený nábytok", čo je trochu zavádzajúce. Mnohí ľudia si tak myslia, že materiál, z ktorého je výrobok vyrobený, sa nazýva prútie, hoci v skutočnosti to tak nie je.

Viac sa dočítate na stránke: ratanovesedacky.sk