Vyhľadávanie

Kajmanské ostrovy ponúkajú dôchodcom viac než len daňový raj
Kombinácia zariadení - niektoré vytvorené človekom, iné prírodou - láka čoraz viac ľudí nad 50 rokov, ktorí nie sú obyvateľmi Kajmanských ostrovov. Kajmanské ostrovy, ktoré ponúkajú kúsok raja osladený veľkorysými daňovými stimulmi a vynikajúcou zdravotnou starostlivosťou, sú hlavným lákadlom pre dôchodcov s veľmi vysokou čistou hodnotou, ktorých láka myšlienka stráviť zlaté roky v prostredí ako z rozprávky.


Samosprávne britské zámorské územie, ktoré sa nachádza 90 míľ južne od Kuby v Karibskom mori a hodinu letu od Miami, tvoria tri ostrovy, na ktorých žije približne 69 000 obyvateľov.

Najväčší z nich, Grand Cayman, priťahuje turistov z výletných lodí a pozornosť celého sveta. Little Cayman (približne 200 obyvateľov) a Cayman Brac (približne 2 000 obyvateľov), takzvané sesterské ostrovy, sú mimo turistických chodníkov (sú dostupné vrtuľovým lietadlom) a väčšinou mimo záujmu bohatých ľudí.

Zámožní obyvatelia - rodiny v zahraničí, profesionáli, finančníci, kupci druhého bývania a dôchodcovia na plný úväzok - prichádzajú z celého sveta.

"Na Kajmanských ostrovoch žije viac Kajmanov ako Nekajmanov nad 50 rokov, ale to sa mení," povedal J. C. Calhoun, maklér a majiteľ spoločnosti Coldwell Banker Cayman Islands Realty. "S rozvojom Kajmanských ostrovov tu čoraz viac ľudí trávi viac času a priemerný vek sa zvyšuje. Mnohí z nich sú tu polovicu roka - od novembra do apríla - s kratšími pobytmi medzi nimi."

Láka ich kombinácia zariadení, z ktorých niektoré vytvoril človek, iné príroda.

"Naše prírodné zázraky, žiadne obmedzenia týkajúce sa vlastníctva domov v zahraničí, šarmantní obyvatelia, silná infraštruktúra, bezpečné susedstvo, priame lety do USA, Kanady a Veľkej Británie, rodení Angličania, tropické podnebie a daňovo neutrálny štatút robia z Kajmanských ostrovov ťažko prekonateľnú destináciu," povedala Sheena Conolly, výkonná riaditeľka a majiteľka maklérskej spoločnosti Cayman Islands Sotheby's International Realty.

Pán Calhoun povedal, že americkí dôchodcovia sa cítia ako doma, pretože sa tu hovorí nielen anglicky, ale akceptuje sa aj americká mena.

" Moringa Oleifera najvyššej kvality "

Jednou z najlákavejších vlastností Kajmanských ostrovov pre dôchodcov je finančná motivácia: Na obyvateľov sa nevzťahuje daň z príjmu, kúpených alebo prenajatých nehnuteľností, dedičstva ani kapitálových výnosov a neplatí sa tu ani DPH, teda daň z pridanej hodnoty.

Na takmer všetok dovážaný tovar sa však uplatňuje clo vo výške 7 % až 42 %, čo, ako poznamenal pán Calhoun, "zdražuje všetok tovar a služby viac ako na väčšine miest".

Viac sa dočítate na stránke: World News